Sūnas ķērpji un aļģes

Betona_dakstini

Jebkurš jumta segums (šīferis, onduline, metāla dakstiņu, keramikas dakstiņu un tml.) ar laiku zaudē savu sākotnējo izskatu. Tam par vainu ir laika apstākļi, kā arī sūnas, ķērpji, pelējums, dažādu sēnīšu sporas, kuras ne tikai pasliktina ārējo izskatu, bet lēnām un pārliecinoši grauj paša materiāla struktūru.

Šīfera un keramikas pārklājuma skartie apgabali (vizuāli izskatās kā tumšs aplikums) kļūst irdeni, bet pats materiāls trausls. Krāsa uz metāla dakstiņu virsmas sabrūk, kas savukārt veicina metāla koroziju.Betona_dakstinu_jumts_s

Fundaments, bruģējums, cokols, ķieģeļu mūris, apmestas virsmas, žogi un nožogojums tumšajās vietās lēnām aizaug ar zaļu aplikumu (sūnas) un, sākuma pārklājas ar sīkām plaisām, bet vēlāk sāk lēnām irst.

Augļu un dekoratīvie koki un krūmāji praktiski vienmēr pārklājas ar sūnām un ķērpjiem. Šī parādība ne tikai aiztur augu attīstību un dzīvi, bet arī noved pie to priekšlaicīgas bojāejas. Virspusējie izaugumi kavē mizas vēdināšanos, kas savukārt noved pie pārmitruma, un kā sekas – pie trūdēšanas.

AļģesGFD_siena

Aļģes ir paši pirmie un ātri augošie netīrumi, bet arī vieglāk iznīcinošie. Tās parādās kā zaļi vai brūni izaugumi pamatā uz virsmām, kuras atrodas ēnas pusē. Uz dažiem spilgtiem jumta materiāliem var izskatīties kā tumši plankumi vai līnijas, un
var padomāt, ka tie ir netīrumi, bet visticamāk tās ir aļģes. Pēc Grön-Fri līdzekļa uzklāšanas aļģu atlikumus var atstāt uz virsmas bez tālākās apstrādes. Laika apstākļi (lietus, vējš, sniegs) padarīs atlikušo darbu. Termiņš aļģu novākšanai – no 2 nedēļām līdz 1 gadam.

Sūnas

Sūnas izaug uz betona dakstiņiem, māla dakstiņiem, šīfera un mīkstā (bituma) jumta utt. Parasti, sūnas parādās pēc 4-8 gadiem, dažos gadījumos vēlāk. Visbiežāk aug jumta materiālu savienojuma vietās. Sūnu augšanas vide ir uzkrātie putekļi, netīrumi un augu putekšņi. Aug uz iepriekšējās paaudzes sūnām un apaug ievērojamos izmēra gabalos. Lielos sūnu izaugumus ieteicams novākt mehāniski līdz Grön-Fri pielietošanas. Daļēji tādēļ, ka nāksies pamatīgi mitrināt lielos sūnas gabalus un līdz ar to palielināsies līdzekļa patēriņš, daļēji tādēļ, ka pēc tam jums nebūs jātīra iztekas un apkārtējo teritoriju, kad sūnas sāks slīdēt lejā. Sūnas iet nost līdz 2 gadiem.

Ķērpjidirty_roof_s

Ķērpji aug uz jebkurām lielākā vai mazākā mērā porainām virsmām: uz tiem pašiem jumta materiāliem kā sūnas, uz vertikālām betona un ķieģeļa sienām, pamatiem, sētām, uz koka mizas, utt. Biežāk sastopami ir pelēkbrūnie un dzeltenie ķērpji. Uz šodienu tas ir visgrūtāk noņemamais netīrums. Tas aug lēni, un to saknes iekļūst pašās mazākajās porās. Ķērpji iet bojā uzreiz pēc Grön-Fri uzklāšanas, bet var palikt uz virsmas līdz 2 gadiem. Lai paātrinātu procesu, virsmu var attīrīt ar birsti ar rupjiem sariem pēc 5-6 mēnešiem pēc apstrādes, lai noņemtu ķērpja atlikumus.